– A földre érkező fénysugarakat nevezzük napfénynek.
Három fő részre bonthatjuk a hullámtartományuk alapján:
- látható,
- infravörös és
- ultraviola.
Mindegyiknek más-más hatása van a szervezetünkre. Az infravörös sugarak melegítő hatásúak, a látható fénysugarak segítenek a tájékozódásban. Az ultraviola sugarak a számunkra legérdekesebbek és egyben legveszélyesebbek is. Három felé szokás ezt a hullámsávot bontani , mert ezek hatása a szervezetre eltérő.
Az ultraviola sugarak segítenek a D-vitamin képzésben, fokozzák a vérképző szervek működését,
- UVC: Ezek a sugarak normál esetben elnyelődnek az ózonrétegben, de annak elvékonyodása folytán ma már a földfelszínt is eléri. Bőrgyulladást, pigmentációt, a bőr felső rétegének megvastagodását idézhetik elő, illetve nagyon erősen irritálhatják a szemet.
- UVB: Ezek a sugarak képesek kiváltani az UVC hatásait és mellette még erősen rákkeltő hatással is rendelkeznek.Viszont erre a tartományra van szükség a D-vitamin szintézishez. A természetes napfény igen csekély százalékban tartalmazza ezt a sugártartományt. Legfontosabb hatása a bőr azonnali barnulása, a meglévő pigmentállomány sötétedése.
- UVA: Az UVB-hez hasonlóan ez is kiválthat bőrpírt, viszont hatása csak néhány nap után jelentkezik. Ezek a sugarak a bőrben és a szemben nyelődnek el és ott fejtik ki hosszan tartó hatásukat. Minden bőrtípusra másként hatnak.
A BŐRTÍPUSOK OSZTÁLYOZÁSA
Bőrtípus, Bőrszín, Napfény hatására adott válasz
- Halvány, világos bőr Mindig leég, sosem barnul
- Világos bőr Könnyen leég, minimálisan barnul
- Világos bőr Minimálisan ég le, lassan barnul
- Enyhén barna vagy kreol bőr Minimálisan ég le, könnyen barnul
- Barna bőr Ritkán ég le, könnyen és mélyen barnul
- Sötétbarna vagy fekete Ritkán ég le, mindig lebarnul és nagyon pigmentált
A napfény okozta hatások ellen már kora tavasztól védekezni kell! Sokan elfelejtik, hogy egy ködös, felhős napon is le lehet égni. Az ultraibolya sugárzás körülbelül 90 százaléka átjut a felhőkön. Az ultraibolya sugárzás visszatükröződik a hóról, a jégről, a homokról, a vízről, így ezek is ugyan olyan súlyosan le tudják égetni a bőrt, mint a napfény. Az azonnali, még inkább a fentebb említett késői hatások kivédése miatt igen fontos a megfelelő fényvédelem, különösen az érzékenyebb, fehér bőrűeken, illetve a gyerekeken. A védekezés lehet mechanikai, azaz megfelelő ruházat, kalap, UV szűrős napszemüveg viselése. Emellett igen nagy választékban hozzáférhetőek a különböző fényvédő krémek. Ezeken SPF (Sun Protective Factor) jelölés után álló szám jelzi a fényvédő faktor számát UVB tartományban, valamint egy + jel, hogy UVA tartományban is véd. A ma kapható fényvédőkön 50-es faktorszám jelzi a legmagasabb védőfaktort (ennél magasabb szám feltüntetése ma már nem engedélyezett a gyártók számára).
Természetesen a napfénynek számos pozitív hatása is ismert. A már fent említett D-vitamin képzéstől eltekintve a bőr számos problémájára megoldást kínál (természetesen csak a normál keretek között).
A mai életmódunk egyik következménye a miteszeres, pattanásos bőr. Kivállóan lehet kezelni(nem csak nyáron) napfürdővel. A másik szintén népbetegségnek számító probléma a psoreasis. Ez a testszete megjelenő piros foltok, hámló, viszkető, de sokszor fájdalmas tünet a napfény hatására normalizálódik, könnybbeb tünetmentessé válhatunk.
A napfény a csontritkulásban szenvedőknek is segítség, hiszen egyes hatóanyagok, csak napfény hatására épülnek be.